Neplaťte daně, když nemusíte!


Z daňových rájů je ovládáno už 18 % kapitálu českých firem

15.12.2011 14:31

 

Objem registrovaného kapitálu tuzemských firem, který je ovládán z daňových rájů, letos vzrostl o 41 miliard na 391,8 miliardy Kč. Z daňových rájů je tak kontrolováno již 17,7 procenta celkového registrovaného kapitálu českých firem. Největšími zahraničními vlastníky českých podniků jsou z pohledu ovládaného registrovaného kapitálu Nizozemci, Němci a Rakušané. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA).


Podíl českého kapitálu investovaného do registrovaného kapitálu tuzemských firem meziročně vzrostl o 3,47 procenta na 1,311 bilionu korun. Tuzemské subjekty tak nyní ovládají 59 procent z celkového registrovaného kapitálu v českých společnostech, zatímco loni to byl 58procentní podíl. Naopak objem zahraničního kapitálu v českých firmách letos poklesl o 1,93 procenta na 902 miliard Kč.

„Převaha, a v letošním roce dokonce nárůst podílu českého kapitálu, je dána zastoupením malých a středních společností v tuzemské podnikatelské sféře, které nejčastěji působí v oblasti služeb, obchodu, nemovitostí a stavebnictví. Mírný odliv zahraničního kapitálu je způsobený nelehkou situací na trhu po doznívání globální recese a zejména obavami z další krize,“ zhodnotila výsledky analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry analytička agentury Petra Štěpánová.

Varující je však prudký růst objemu registrovaného kapitálu českých firem, který je ovládán z daňových rájů, uvedla Štěpánová. „Pokračuje tak trend z předchozích let, kdy efektivní daňová optimalizace v podnikání hraje čím dál tím větší roli a zahraniční vlastníci z daňových rájů posilují své postavení,“ dodala analytička.

Převažuje Nizozemí

Mezi zahraničími vlastníky s výraznou převahou dominuje nizozemský kapitál. Majitelé firem se sídlem v Nizozemsku ovládají téměř čtvrtinu z celkové hodnoty registrovaného kapitálu v českých firmách, který je kontrolován zahraničními subjekty. S odstupem následuje německý kapitál s 12 procenty, rakouský s desetinou, francouzský a kyperský kapitál shodně s podílem šest procent.

Nizozemsko a Kypr jsou mnoha firmami používány jen jako daňové sídlo, investovaný kapitál a know-how zpravidla nepochází z těchto zemí, upozornila Štěpánová. To podle ní platí i v případě dalších destinací, zejména těch, které jsou považovány za daňové ráje.

Meziročně, z pohledu objemu ovládaného registrovaného kapitálu, nejvýrazněji posílili svoji pozici v českých firmách vlastníci z Indie (o 247 procent), Kajmanských ostrovů (148 procent) a Malty (60 procent). Naopak v letošním roce nejvíce klesl vliv subjektů z Lichtenštejnska o 38 procent, Lucemburska o 30 procent a USA o 14 procent.

Největší počet českých firem vlastní tuzemští majitelé, je to 76 procent z nich. Vlastníci se sídlem v Rusku mají podíl v 19 procentech z celkového počtu firem, které jsou kontrolovány zahraničními subjekty. Následují Němci s 12 procenty, Ukrajinci s 11 procenty a Slováci s osmi procenty.

Meziročně z pohledu počtu firem, kde je přítomen zahraniční kapitál, své postavení nejvíce posílily subjekty z Rakouska o 60 procent a Ázerbájdžánu o 21 procent. Následují vlastníci ze Slovenska, Polska, Maďarska a Izraele, kteří aktuálně kontrolují shodně o téměř 15 procent více českých společností než ve srovnatelném období loňského roku.

Zdroj: Lidovky.cz

—————

Zpět