Neplaťte daně, když nemusíte!


Daňové ráje už Čechy zcela neochrání. Stát dohodl první výměny dat

04.01.2012 13:14

Jako první budou poskytovat informace o majetku Čechů ostravy Guernsey a Man, další na řadě jsou Bermudy.

Česká republika dojednala první dvě dohody o výměně informací s tzv. daňovými ráji, a to s ostrovy Guernsey a Man. Ministerstvo financí smlouvy předloží v nejbližších dnech na jednání vlády, informoval ve čtvrtek úřad. Rozjednány jsou podle MF v současnosti další tři dohody. 

V průběhu roku by měla být podepsána podobná dohoda i s Bermudami, kde se tento týden setkaly jednací týmy obou zemí. 

Na základě těchto smluv bude moci ČR získat informace potřebné pro správu daní, tedy zejména možnost prověřit, zda příjem nebo majetek Čechů nebo tuzemských firem byl řádně zdaněn. Obě dohody budou muset projít standardním legislativním procesem. Smlouvy vycházející z nových standardů OECD pro výměnu informací a jsou výsledkem tlaku mezinárodního společenství na daňové ráje. 

"Jedná se o významný nástroj v boji proti daňovým únikům s pozitivním dopadem na veřejné rozpočty. Proto je v zájmu České republiky uzavřít co nejvíce podobných dohod, v tuto chvíli se nachází v různé fázi vyjednávání další tři smlouvy, z toho jedna těsně před uzavřením," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. 

Ostrov Guernsey leží v Lamanšském průlivu mezi pobřežím Francie a Británie a spolu s několika dalšími menšími ostrovy, představuje britskou korunní dependanci. Má vlastní měnu, zákony a parlament s rozsáhlou autonomií. 

Ostrov Man je britské korunní závislé území rozkládající se na stejnojmenném ostrově, jenž leží v Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem. Ostrov Man je samosprávné závislé území britské koruny.

Finweb.cz

—————

Zpět