Neplaťte daně, když nemusíte!


10 nejlepších daňových rájů

11.08.2011 13:27

Vlády po celém světě se snaží donutit své občany i podnikatele, aby odváděli daně do domácí státní pokladny. Využívají přitom většinou různé represivní taktiky, jak vynalézavé poplatníky od odvádění nezdaněných peněz do zahraničí odradit. Existují ale i státy, které se naopak snaží vytvořit takové podmínky, které by finance přilákaly. Deset nejlepších daňových rájů vybral časopis Forbes.

„Nejlepší“ daňový ráj může být trochu zavádějící označení pro zemi, která se různými prostředky snaží přilákat ne vždy zcela legální finanční prostředky ze zahraničí.

Forbes proto definoval přitažlivost země pro daňové podvodníky podle určitých kritérií. Prvním z nich bylo udržování bankovního tajemství, tedy nakolik je země ochotná poskytovat informace o zahraničních příjmech putujících do zdejších bank. Největší možná diskrétnost je přitom nutná podmínka pro existenci daňového ráje – pokud země stejně ochotně přijme nezdaněné peníze, jako o nich informuje kontrolní úřady, daňovým rájem být nemůže.

Top 10 zemí podle kritéria „Bankovní tajemství“

Švýcarsko, Malajsie, Barbados, Bahamy, Vanuatu, Belize, Brunej, Dominikánská republika, Samoa a Seychelské ostrovy.

S tím souvisí i druhé měřítko přitažlivosti země pro daňové úniky. Stát, tedy zejména jeho finanční ústavy, musí být schopné a zvyklé převádět velká množství peněz bez zbytečných otázek tak, aby to nevzbudilo velký mezinárodní zájem. Velké objemy peněz umožní snadněji ukrýt podezřelé transakce.

Top 10 zemí podle kritéria „Objem finančních toků“

Británie (Londýn), Spojené státy (delaware), Lucembursko, Švýcarsko, Kajmanské ostrovy, Irsko, Hongkong, Singapur, Belgie a Bermudy.

Pomocí těchto dvou kritérií pak magazín sestrojil Index finanční diskrétnosti, který zohledňuje přes 200 různých proměnných.

Konečný seznam díky zohlednění finančních objemů obsahuje několik zemí, které tradičně za daňové ráje považované nejsou. Například americký stát Delaware je ohledně finančních operací podobně diskrétní jako Nevada, ale objemy finančních toků jsou zde podstatně vyšší, proto je na žebříčku výše než pouštní stát. Z podobného důvodu je mezi nejlepšími daňovými ráji například i londýnské City:

1. Delaware (USA)

Americký stát Delaware je velice oblíbeným útočištěm pro nezdaněné příjmy amerických firem. Velké objemy peněz proudících do místních bank znemožňují odkrytí menších daňových podvodů a stát se nebrání poskytnout své služby komukoli, kdo o ně má zájem.

2. Lucembursko

Malý agresivní stát, který od své image diskrétního ostrůvku uprostřed Evropské unie odvíjí velkou část národního důchodu. Stejným způsobem ale do Lucemburska přitahují obrovské sumy peněz i nízké podnikové daně.

3. Švýcarsko

Tradiční daňový ráj, který je v mnoha směrech i otcem zakladatelem myšlenky daňové turistiky. Země programově vytvořila bankovní systém naprosto diskrétní k daňový únikům. Nedotknutelnost jeho bankovního tajemství se ovšem po celosvětové finanční krizi otřásla v základech.

4. Kajmanské ostrovy

Oblíbený cíl kritiky Baracka Obamy. Největší světové finanční centrum na malých ostrovech s reputací založenou na nízkém zdanění a přísném bankovního tajemství. Mnoho ekonomů si ale klade otázku, jestli taková nálepka k ostrovům v Karibském moři opravdu sedí, nebo jde jen o médii přiživovanou legendu.

5. Londýnské City

Epicentrum finančních transakcí celého bankovního světa zaměřené na lákání anonymních peněz do británie. Obří objemy peněz procházející hlavním městem Británie znemožňují jakoukoli hlubší kontrolu.

6. Irsko

Stát, který se snaží sám sebe přeměnit na vstupní bod do Evropy lákající na nízké zdanění. Tato strategie vycházela alespoň do té doby, než meze zdejší ekonomiky odhalily krachující banky kontrolované záměrně slepým centrálním regulátorem.

7. Bermudy

Oblíbená daňová lokalita pro americké společnosti. Korporace sem nejen převádí své finance, ale zakládají zde i své ústřední pobočky, aby mohly využít výhodných daňových podmínek, zatímco všechny výrobní a prodejní aktivity udržují v daňově dražších Spojených státech.

8. Singapur

Země dělající vše pro to, aby převzala štafetu po ustupujícím Švýcarsku. Podle analytiků tak UBS už brzy nebude značka pro Union Bank of Switzerland, ale pro Union Bank of Singapur.

9. Belgie

Belgie je jedním z překvapivých členů žebříčku. Země mnoho let bez zbytečného povyku snižovala daně, až se postupně dostala do režimu velice výhodného pro odvádění korporátních daní. V poslední době ovšem svou politiku mění, a tak je velice pravděpodobné, že v přístím ročníku ze žebříčku vypadne.

10. Hongkong

Další z tradičních daňových rájů, jemuž napomohly nízké daně, vysoká diskrétnost a velké sumy peněz procházející zdejšími bankami, které napomáhají podezřelé transakce skrýt.

Zdroj: Lidovky.cz

—————

Zpět